Бажаю всім злагоди і миру

Скупий платить двічі.

З циклу Людмили Миколаївни Матійко "Про серйозне - жартома"Метрологія – одна з найдавніших наук про вимірювання основних (читай самих найпоширеніших в житті людини фізичних величин), таких як довжина, площа, маса, час, а також інших, наприклад, об’єм та монет або грошей.


Походить назва «метрологія» від грецьких слів «метро» - вимірювати та «логос» - наука.
Сучасна метрологія стала наукою про вимірювання фізичних величин, які приводяться до існуючих еталонів, тобто складовою частиною технічної фізики, наукою, що забезпечує їх єдність, про методи та засоби досягнення необхідної точності.
Цікаво, що назви давньослов’янських мір – сажень, аршин, лікоть, стопа та інші говорять про їх місцеве походження. Історія метрології – справді дуже цікава річ. Для прикладу приведемо вірші Сімеона Полоцького «Купці», які були написані ще в ХVІІ сторіччі:


«Ибо они купуют в меру велику,
а внегда продаяти, ставят не толику.
Инии аще меру и праву имеют,
но не права мерити все вещи умеют.
Инии хитростию вещы отягчают,
мочаще я, неции худыя мешают.»


Як і в ХVІІ, та і в ХХІ сторіччі намагаються обважити покупця, тобто нас з вами. І які ж рекомендації, з точки зору метрології, ми можемо для себе зробити ?
Існує стара,як світ приказка «Скупий платить двічі». Давайте перевіримо це на прикладі, чи це так ?


Уявіть собі, що ви йдете на базар і просите у продавця зважити на звичайній одно- кілограмовій, товарній, двоплечній, стрілочній вазі (яку ми щодня бачимо в магазині) лимон, реальна вага, якого становить 150 грам, при ціні 25 гривень за кілограм. Я ж, стоячи в черзі за вами прошу зважити мені три таких лимони. Проводимо розрахунок допустимої похибки зважування і наших грошових втрат. При цьому враховуємо, що ціна поділки такої ваги становить 5 грам. Ще зауважимо, що установка «0» і саме зважування – річ відносна, дивлячись під яким кутом дивитись, чи не так ?
Тепер проведемо нескладні розрахунки:
Ви: 150 - 2х5 = 140 гр. (25 грн. х 0,15 кг.) - (25 грн. х 0,14 кг) = 0,25 грн.
Я: 450 – 2х5 = 440 гр. (25 грн. х 0,45 кг.) - (25 грн. х 0,44 кг) = 0,25 грн.
Але привівши обидва випадки до покупки однієї ваги – 150 грам вас обрахують на 25 копійок, а мене втричі менше.


Отже, робимо висновок.

По можливості намагайтеся купувати товар, вага якого близька до максимуму шкали ваги. Ваші втрати, в даному випадку, будуть меншими.
А приказка, що «Скупий платить двічі» все-таки правильна !


                                                                                                    Людмила Миколаївна МатійкоСоздан 05 янв 2011  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
........
счетчик посещений
счетчик на сайт free counters Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання Українські традиції www.leleky.org Сайт для справжнього Українця Народний Оглядач Від свята до свята! Природа України. Екологія, охорона природи, краєзнавство, туризм...