Бажаю всім злагоди і миру

Для родини Іванусівих меценатство – сенс життя
Найдавнішою збереженою пам'яткою Київської писемної школи середини ХІ століття є фрагмент «Реймського Евангелія», зокрема її частина «Місяцеслова», який княжна Анна Ярославна забрала зі собою до Франції, коли збиралася на своє весілля з французьким королем Генріхом І. Саме цьому тридцятидвосторінковому фрагменту суджено було вціліти з колосального доробку Київської писемної школи. За висновком мовознавців, це найстарша розшукана досі київська редакція перекладу євангельських книг. Впродовж тривалого часу, вже після смерті королеви Анни, на цьому Евангелії присягали на вірність Франції всі французькі королі – аж до повалення монархії.

Видання здійснене завдяки ініціативі Фундації Енциклопедії України в Канаді, створеної у 1987 році. А меценатами видання стали президент Фундації «Енциклопедії Українознавства» Олег Іванусів та його дружина Божена, президент Суспільної служби українців Канади,  патрон Дрогобицької Суспільної служби України, яку очолює відомий волонтер Андрій Дудок.

Нещодавно подружжя Іванусівих та Зенон і Зірка Матчаки, видавці зі Львова, побували в Дрогобичі, де разом з Андрієм Дудком ознайомились з визначними місцями нашого міста. І звичайно не могли вони оминути перлину дерев’яної архітектури, внесену до списку світової спадщини ЮНЕСКО церкву Святого Юра, де знаний наш волонтер, художник-реставратор Левко Скоп провів їм захоплюючу екскурсію.

Цікавою є доля нашого земляка, громадського діяча Олега Іванусіва, уроженця села  Вацевичі (тепер Залужани), де він народився в 1935 році. Ще в ранньому віці родина Іванусівих виїхала в Канаду, де і батькові, котрий був інженером, і матері, колишній вчительці, яка закінчила семінарію Святих Василіянок у Дрогобичі довелося працювати на різних роботах. Але вони всім своїм дітям допомогли отримати вищу освіту, так Олег закінчив Альбертійський Університет в Едмонтоні і в 1957 році отримав диплом інженера електрика-електроніка. Згодом став керівником фірми «Olman Instruments», що випускала інструменти для вимірів електричних мереж.

Вже у 1982 році Олег зі своєю дружиною Боженою, яка народилася у Польщі, подарували батькам на їх золоте весілля подорож до Європи, яка змінила подальшу долю Олега і Божени. Вони в 1982 році всі разом мандрували країнами Європи. В Україну їх тоді так і не пустили, подорож закінчилася на колишній українській території в Польщі. Там вони багато фотографували, особливо храми, а згодом продемонстрували cвітлини на виставці в Торонто, що викликало фурор у місцевої діаспори, тому виникла ідея видання книги. Ще тричі довелося їздити до Польщі по необхідний матеріал. До тисячоліття хрещення Русі накладом 10 тисяч примірників, в 1987 році, книга «Церква в Руїні» побачила світ, але оскільки коштів на видання не вистарчало Олегу Іванусіву довелося продати власну фірму.

Меценатство Іванусівих подарувало нашій культурі цілу низку фундаментальних видань, серед яких варто згадати окрім вже названої книги «Церква в руїні», також «Церкви України – Перемиська єпархія» та «Церкви України – Закарпаття», «Метелики спогадів. Спогади івзори до вишивання» Ірини Сеник, вони сприяли будівництву лемківської церкви св. Володимира і Ольги у Львові в Шевченківському гаю (1992).

Повертаючись до книги «Реймського Евангелія Анни Ярославни», хочеться розповісти про історію, що передувала виходу її у світ. Отже, Олег Іванусів, енергійний ерудит і непогамовний аматор українознавства, якось натрапив у всесвітній електронній мережі на згадки про Молитовник Анни Ярославни і на інформацію про те, що оригінал має бути збережений десь у Франції. Тому-то у процесі пошуків інформації про Анну Ярославну він вийшов на французького фотохудожника, українця за походженням, Юрія Білака, і звернувся до нього із пропозицією розшукати українську пам’ятку. Юрій Білак з ентузіазмом взявся за цю справу і видобув-таки оригінал пам’ятки в Реймській міській бібліотеці, зробивши з нього якісну копію, яку й надіслав Олегові Іванусіву. Загалом робота над відтворенням Евангелія тривала три роки. Поки видано лише тисячу примірників «Реймського Евангелія Анни Ярославівни», і вони в основному знаходяться в музеях, бібліотеках, колекціях дослідників та колекціонерів. Два екземпляри книги є і в Дрогобичі, їх подарували Олег та Божена Іванусіви Левкові Скопу та Андрію Дудку. Однак видавці не виключають, що незабаром візьмуться за другий наклад Евангелія.Создан 02 июн 2018  Комментарии       
Всего 1, последний 1 год назад
olehwi@gamil.com 17 июл 2018 ответить
Цікаво що Французи не зацікавлені в своїй старій історії і навіть не конче хочуть чути що Французький король мав за друҗину Українську принцесу, . . . і що від них почався славний французький рід що панував кілька століть. Французи не хочуть знати нічого що сталося перед Французякою Революцією. Олег Іванусів
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
........
счетчик посещений
счетчик на сайт free counters Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання Українські традиції www.leleky.org Сайт для справжнього Українця Народний Оглядач Від свята до свята! Природа України. Екологія, охорона природи, краєзнавство, туризм...