Бажаю всім злагоди і миру

Фундаментальна праця Олега Іванусіва не дає забути свою історію
Продовжуючи розповідь про нашого земляка, уродженця села Вацевичі (Залужани), президента Фундації «Енциклопедії Українознавства» Олега Іванусіва не можна оминути його фундаментальну книгу-альбом «Церква в Руїні». П’ять років праці над нею – це поїздки до Польщі для пошуку необхідного матеріалу, збір коштів для її видання, співпраця з художниками, які змогли по старих світлинах відновити вже неіснуючі храми і багато, багато іншого.

«Церква в Руїні» розповідає та ілюструє своїми світлинами сьогоднішній стан церков Перемиської Епархії, які знаходяться на території теперішньої Польщі. Тут можна побачити чудові перлини лемківської й бойківської церковної архітектури, а також, на жаль, болісні залишки церков, які були знищені з тієї чи іншої причини.

В цій книзі на 350-ти сторінках, 510-ти світлинах та 110-ти рисунках знищених церков показано долю Української Греко-Католицької Церкви в Польщі після 1945 року. Так, в 1939 році на терені Перемишльської єпархії було 690 церков. Сухі, але страшні цифри не можуть залишити нікого байдужим – на сьогодні зруйновано 346 і їх вже не можна відновити, 245 церков перетворені в костели, 61 церква використовується в господарських цілях, 28 стали православними й лише 10 церков збережені як пам’ятки української архітектури. Така доля спіткала людей і Церкву на східних теренах Польщі, де до кінця минулої війни не менше, як півтора тисячоліття проживали сини й дочки життєдайних віток українського роду – лемки і бойки. Саме їх у цей період насильно виселено з історичних батьківських місць, більшість в Україну, частину на західні терени Польщі, під кордон з Німеччиною.

Після 1956 року із заходу Польщі почали повертатися на рідні землі поодинокі виселені українські сім'ї. У селах, де вже було кілька українських сімей і була церква, після наполегливих старань деколи отримувалась згода на богослужіння в греко-католицькому обряді, церквою користувалися почергово дві конфесії. Так було в Перемишлі, Ярославі, Команчі, Гребенному та в деяких селах Лемківщини. Такий стан тривав до кінця 1980-х років.

Щоб краще уявити грандіозність праці Олега Іванусіва, наведемо слова з передмови книги: «Ціллю цієї публікації є показати стан церков, духовенства і вірних з однієї малої частини України. Цією частиною є територія Перемиської Епархії, яка знаходиться сьогодні в межах теперішньої Польщі.

В цьому альбомі знайдете кольорові світлини церков, які ще існують. Світлини уложені в двох частинах. Перша частина покриває колишню Лемків­ську Апостольську Адміністрацію, а друга частина – решту Перемиської Епархії. В загальному, світлини церков є зібрані після деканатів і, починаючи на заході від Мушинського деканату, закінчуються на північному сході Варяжським деканатом.

В третій частині альбому побачите рисунки церков, які вже не існують. Рисунки виконав Роман Раделицький, при помочі приватних і опублікованих світлин. При кінці цієї частини знайдете також листу церков, які вже не існують і з яких світлин не вдалося дістати. Частиною альбому є також мапа Перемиської Епархії, де знайдете зазначену кожну місцевість, де є чи колись була церква».Создан 08 июл 2018  Комментарии       
Всего 2, последний 1 год назад
olehwi@gmail.com 17 июл 2018 ответить
Написано . . "сьогоднішний стан церков". Треба зрозуміти що альбом видний в 1987 році, так що це було 30 років тому. Вҗе не дуҗе "сьогоднішний". Олег Іванусів
matiyko 20 июл 2018 ответить
І через 30 років це актуально. По великому рахунку нічого не змінилося.
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
........
счетчик посещений
счетчик на сайт free counters Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання Українські традиції www.leleky.org Сайт для справжнього Українця Народний Оглядач Від свята до свята! Природа України. Екологія, охорона природи, краєзнавство, туризм...