Бажаю всім злагоди і миру

Пам’яті Степана Горлача

Чи говорить вам щось, скажімо, прізвище українського канадійця Степана Горлача? Чи чули ви про нього? А між тим, цей чоловік спромігся на справжній подвиг...Наша земля надзвичайно багата на людей талановитих, унікальних. Та, на жаль, ми мало цінуємо інших і рідко цікавимося тими, хто спроможний здивувати нас незвичним вчинком, багатством душі, геройством. Чи говорить вам щось, скажімо, прізвище українського канадійця Степана Горлача? Чи чули ви про нього? А між тим, цей чоловік спромігся на справжній подвиг – у поважному віці він «похрестив» нашу незалежність, пройшовши пішки Україною з півночі на південь і зі сходу на захід, подолавши разом більше двох з половиною тисяч кілометрів, позначивши свій шлях символічними дерев’яними хрестами.

На жаль, в День Незалежності України, минає сорок днів, як пішла у засвіти ця чудова людина. Степан Горлач помер в далекій Канаді, але серце його завжди було з Україною.

Степан Горлач народився 9 січня 1921 року на Запоріжжі, в селянській родині. У 1932 і 1933 роках батька двічі заарештовували. Доля батька невідома. Жив у Ялті в родині батькового брата, закінчив середню школу. Працював спочатку помічником, а потім кіномеханіком.

У 1941 р. був мобілізований до війська. У 1942 р. потрапив у полон, ремонтував дороги, підірвані мости. Перебував у таборах Ді-Пі (Австрія). У 1948 р. виїхав до Канади, працював геодезистом, зварювальником, залізничником. Вищу освіту здобув у Торонтському університеті. Учителював в англійській середній школі в Торонто. Очолював Канадійське товариство приятелів України (1997–2004). Друкуватися почав в еміграції.

Вчитель і письменник, публіцист і громадський діяч Степан Горбач увійшов у літературу повістю «Богдар» що має підзаголовок – «Містична дійсність». Вона побачила світ 1981 року. Задум написати цю книгу виник ще під час Другої світової війни. Перебуваючи у постійній небезпеці, він цінував рукопис більше ніж власне життя . Події, що розгортаються у повісті переносять нас в 30-ті роки XX століття, коли більшовики загнали селян в новітнє рабство-колгоспи. Тож усі головні колізії твору зводяться до протистояння селян цій нелюдській акції. Але сили надто нерівні і стихійний опір сільських трудівників влада ламає терором та голодомором. Описані письменником картини голодомору вражають уяву глибокою реалістичністю і достовірністю деталей. Своєрідним продовженням твору «Богдар» стала художня повість «Могута».

Досягнувши помітних успіхів у прозі, він вирішив спробувати сили у новій для себе ролі поезії. Наслідком цього став цикл «Стего і Музи», невелика сатирична поема.

Але є у кожного письменника книга, яку читачі можуть назвати головною книгою його життя. Саме таким твором в художньому доробку пана Степана є дорожній щоденник «Хрестини незалежності», написаний після мандрівки Україною з півночі на південь і з заходу на схід  – це повість мандрівника.

Перший маршрут акції стартував на початку травня 1992 року від білоруського кордону. Мандрівники пройшли з півночі на південь Чернігів, Київ, безліч невеликих селищ, сіл і міст і через Одесу вийшли до Чорного моря. Після кількох днів відпочинку Степан Горлач і Петро Скиба повернулися до польського кордону. Звідси почався другий маршрут акції. У червні вони попрямували на схід. У поході їх супроводжували лікар-хірург Володимир Новак та Роман Которинський. Позаду залишилися Львів, Рівне, Житомир, Київ, Полтава, Харків, Старобільськ, Біловодськ… Через всю Україну вони пронесли державні прапори України і Канади, малий герб України – тризуб. На завершення подорожі до них приєдналися журналісти газет, радіо і телебачення, кореспондент радіостанції «Свобода», отець Валерій з Луганська. Коли процесія дійшла кордону з Росією, Степан Горлач і Петро Скиба привітали один одного із успішним завершенням акції і заспівали державний гімн «Ще не вмерла Україна». Всього за свою подорож вони встановили 92 хрести, на той час Степану Горлачу виповнилося 72 роки, а його товаришу – 68!Создан 18 авг 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
........
счетчик посещений
счетчик на сайт free counters Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання Українські традиції www.leleky.org Сайт для справжнього Українця Народний Оглядач Від свята до свята! Природа України. Екологія, охорона природи, краєзнавство, туризм...