Бажаю всім злагоди і миру

Як готували пасхальні страви

Таємниці підготовки до ПасхиВипікання паски чи писання писанок було священнодійством, під час якого людина духовно й морально оновлювалась, очищалась від грішних думок і намірів – наче по сходинках піднімалась до світлих врат Великоднього храму.

Перш ніж братися до готування паски, господиня вмивалася і одягалась у чисте вбрання, що асоціювалось з духовно-моральним очищенням. Тісто місила з побожними думками, відганяючи від себе злість, заздрість, образу; як з кимсь у родині була в сварці, обов’язково мирилася, бо під час випікання паски в хаті мали панувати мирі злагода.
Господиня пильно оберігала паску від «нечистої сили» чи «злого ока».
Допоки паска ще не спеклася, про неї нічого не можна було говорити – ні дорослим, ні малим. Зсуваючи паску до печі або виймаючи її, тричі повторювали: «Христос Воскрес!»
Коли паска пеклася в печі, ніхто не смів сісти, щоб не перешкодити їй «рости».
Водою, котра залишалася від миття посуду, в якому замішувалась паска, жінки («аби не мати ненависті») вмивалися. Вирушаючи у важливих справах, брали зі собою скибочку сухої паски, промовляючи: «Я до тебе з хлібом-паскою, а ти до мене з любов’ю і ласкою».

Не менш важливе духовно-моральне значення мали й писанки – давній символ життя, весни, сонця, а в християнському своєму доповнені – Воскресіння Христа. У гуцулів казали: «доки писанки пишуть, доти буде світ, як перестануть – тогди ме світ кінчитися». Дарування писанки слугувало знаком симпатії, любові, єдності, приязні й порятунку.
Писанка була святинею й оберегом, життям і надією, і, розписуючи її, не можна було говорити про смерть і сумувати. Шкарлупу від писанки не годилося викидати – її берегли як магічний засіб чи пускали на воду, щоб допливла до міфічних блаженних людей рахманів й сповістила їх про Великдень.


Создан 30 мар 2010  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
........
счетчик посещений
счетчик на сайт Дрогобич Інфо free counters Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання Украинское и российское радио в Интернете Українські традиції Расстояние между городами www.leleky.org Сайт для справжнього Українця Народний Оглядач Від свята до свята! ДрогобичТорг Природа України. Екологія, охорона природи, краєзнавство, туризм... Сервер поздоровлень, побажань та привітань Українські пісні ЛОДТРК Фото Планета Радио Твоє Радіо (Дрогобич) онлайн